Wręczenie nagród w konkursie „Fit in Deutsch”


WRĘCZENIE NAGRÓD W X EDYCJI KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „FIT IN DEUTSCH”

   W dniu 13 kwietnia 2018 r. w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się wręczenie nagród w X Edycja Konkursu Języka Niemieckiego „Fit in Deutsch” organizowanego przez Tarnowski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Małe Centrum Biblioteczne Instytutu Goethego przy XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej, PWSZ oraz III LO w Tarnowie.

   W tym roku konkurs objęty został honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Tarnowa, Starosty Tarnowskiego oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. W uroczystości wręczenia nagród  wziął udział Pan Artur Puciłowski- Dyrektor Tarnowskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz przedstawiciele organizatorów: Pani Aneta Styrkowiec, prezes Oddziału Tarnów PSNJN, Pani Agnieszka Juśko- koordynator Konkursu, wiceprezes PSNJN- Oddział Tarnów oraz Pani Beata Wideł- nauczyciel Sp nr 9 w Tarnowie oraz członek Oddziału PSNJN.

Fundatorami nagród byłi:

  • Instytut Goethego w Krakowie, który ufundował stypendia egzaminacyjne,
  • Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego- Oddział Tarnów,
  • Urząd Miasta Tarnowa oraz Starosta Tarnowski.

Wyniki Konkursu „Fit in Deutsch”

  • Poziom A1:
  • 1 miejsce: Patrycja Korniat- Szkoła Podstawowa nr 8 w Tarnowie (opiekun p. Alicja Starzec)
  • 2 miejsce: Weronika Sówka- Zespół Szkół w Gromniku (opiekun p. Aneta Styrkowiec)
  • 3 miejsce: Zofia Żak- Pałac Młodzieży w Tarnowie (opiekun p. Jolanta Potępa)
  • Wyróżnienie: Wiktoria Ferenc- Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy (opiekun p. Anna Krzyżak)
  • Poziom A2:
  • 1 miejsce: Aleksandra Szczebak- Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnowie (opiekun p. Dominika Woskowicz)
  • 2 miejsce: Julia Sus- Pałac Młodzieży w Tarnowie (opiekun p. Jolanta Potępa)
  • 3 miejsce: Sylwia Burnóg- Gimnazjum nr 10 w Tarnowie (opiekun p. Magdalena Król)
  • Wyróżnienie: Katarzyna Dulęba- Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Tarnowie (opiekun. p. Anna Misiaszek)
  • Poziom B1:
  • 1 miejsce:  Patrycja Bielat- V LO w Tarnowie (opiekun p. Małgorzata Ziobro)
  • 2 miejsce: Dominik Krok- SP w Węgrzcach Wielkich (opiekun p. Joanna Rokosz- Lechwar)
  • 3 miejsce: Zuzanna Marszalik- III LO w Tarnowie (opiekun p. Agnieszka Juśko)
  • Wyróżnienie: Adrian Onik- III LO w Tarnowie (opiekun p. Jacek Kobielski)

Serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu językowego i zapraszamy  na sesję egzaminacyjną w dniu 12 maja 2018 r., kiedy to laureaci będą mogli bezpłatnie podejść do danego egzaminu.

Dziękujemy za wsparcie wszystkich partnerów przedsięwzięcia oraz za zaangażowanie nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu.

Opracowała: Agnieszka Juśko- koordynator konkursu

1 miejsce- poziom B1

   

Turbolandeskunde 2018- Tarnów


W dniu 13 kwietnia 2018 r. w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbył się rejonowy etap Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde- wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycje były „Niemcy”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tego kraju zarówno w języku polskim, jak i w języku niemieckim z zakresu krajoznawstwa, łącząc ze sobą wiedzę z różnych dziedzin tz. geografii, historii, polityki, sztuki, kultury itd.

Uczniowie szkół średnich w tym właśnie dniu odpowiadali w całej Polsce na pytania przygotowane przez Komitet Organizacyjny w Warszawie.

Tarnowska komisja w składzie:

  • Przewodnicząca Komisji: Pani mgr Maria Lustofin- wykładowca PWSZ w Tarnowie,
  • Pani Aneta Styrkowiec- prezes Tarnowskiego Oddziału PSNJN,
  • Pani Beata Wideł- nauczyciel SP nr 9 i członek PSNJN.

W tym etapie konkursu wzięło udział 9 drużyn z całego regionu.

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej
  • Zespół Szkół nr 1. im. S. Staszica w Bochni
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku
  • Zespół Szkół Elektryczno- Mechanicznych w Nowym Sącz
  • XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzesku
  • Zespół Szkół Technicznych im. J. Mościckiego w Tarnowie
  • Zespół Szkół Społecznych w Tarnowie

Gratulujemy wszystkim wiedzy i zaangażowania! Poziom był bardo wyrównany. Różnicą tylko jednego punktu wygrało XVI im. Armii Krajowej w Tarnowie!

I miejsce:  Drużyna XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie w składzie:

  • Piotr Bogusz
  • Dominik Szumlański
  • Krzysztof Trytek
  • Opiekun: mgr Agnieszka Juśko

II miejsce: Drużyna Zespółu Szkół Elektryczno- Mechanicznych w Nowym Sączu w składzie:

  • Mateusz Michalik
  • Jakub Baran
  • Jakub Świebocki
  • Opiekun: mgr Ewa Dziedzic oraz mgr Edyta Kajder

III miejsce: Drużyna Zespółu Szkół Elektryczno- Mechanicznych w Nowym Sącz w składzie:

  • Damian Stochmal
  • Maciej Zachara
  • Weronika Wiatr
  • Opiekun: mgr Monika Put

Gratulujemy serdecznie! Zwycięska drużyna weźmie udział w Ogólnopolskim etapie w dniu 25 maja 2018 r. w Instytucie Goethego w Krakowie.

PWSZ- Tarnów

I miejsce- XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie

   

II miejsce- Zespółu Szkół Elektryczno- Mechanicznych w Nowym Sącz

III miejsce: Zespółu Szkół Społecznych w Tarnowie

   

         

                             

 

 

 

 

 

 

X Edycja Konkursu „Fit in Deutsch”- Tarnów 9.03.2018 r.


    

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO „Fit in Deutsch”- X EDYCJA

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego- Oddział Tarnów, Małe Centrum Biblioteczne Instytutu Goethego w Tarnowie przy XVI LO im. Armii Krajowej, III LO im. Adama Mickiewicza oraz PWSZ w Tarnowie zapraszają do udziału w X Edycji Konkursu Języka Niemieckiego „Fit in Deutsch”, który odbędzie się  9 marca o godz. 10.00 w auli PWSZ w Tarnowie.

Konkurs skierowany od tego roku do wszystkich typów szkół (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie), rozgrywany na trzech poziomach językowych (A1, A2, B1).

Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Tarnowa, Starosty Tarnowskiego oraz Rektora PWSZ w Tarnowie.

Zgłoszenia przyjmuje koordynator konkursu, mgr Agnieszka Juśko. Instytut Goethego w Krakowie, jak co roku, ufundował stypendia egzaminacyjnych dla laureatów konkursu.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie na stronie XVI LO http://16lo.tarman.pl/?cat=146

Informujemy również, iż  w Centrum Bibliotecznym przy XVI LO istnieje możliwość wypożyczenia materiałów przygotowujących do konkursu.

Zapraszamy do udziału!

Koordynator-mgr Agnieszka Juśko

VI Konkurs Kolęd i Pastorałek w regionie tarnowkim- relacja


VI KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK W GROMNIKU- REGION TARNOWSKI

Zdjęcia i relacja filmowa na stronie 

Wer an Weihnachtenglaubt, czyli kolędowanie po niemiecku

19 grudnia 2017 r. odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku VI Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek Niemieckojęzycznych dla uczniów szkół podstawowych klas IV- VII i gimnazjów. Organizatorami byli Zespół Szkół w Gromniku, GOK w Gromniku oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział Tarnów.

Najważniejszym celem konkursu jest popularyzacja języka niemieckiego oraz kultury krajów tego języka. Udział w konkursie motywuje uczniów do uczenia się języka niemieckiego oraz samodzielnej pracy, a także umacnia ich wiarę we własne siły i daje poczucie satysfakcji.

W rywalizacji uczestniczyło 43 uczniów, którzy reprezentowali szkoły podstawowe i gimnazja powiatu tarnowskiego, takie jak:
1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pławnej
2. Szkoła Podstawowa im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Siedliskach
3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach
4. Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Zborowicach
5. Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Marciszewskim
6. Szkoła Podstawowa w Chojniku
7. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jastrzębi
8. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnowie
9. Szkoła Podstawowa im 100 -Lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach
10. Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Lisiej Górze
11. Zespół Szkolno- Przedszkolny w Olszynach koło Wojnicza
12. Szkoła Podstawowa w Karwodrzy
13. Szkoła Podstawowa im. Św. Stanisława Kostki w Bruśniku
14. Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy
15. Szkoła Podstawowa w Lubczy
16. Szkoła Podstawowa im W. Witosa w Gromniku

Uczniowie byli podzieleni na 2 kategorie: szkoły podstawowej i gimnazjum. W kategorii szkól podstawowych wystąpiło 25 wykonawców, a w kategorii gimnazjów 18.
Zgodnie z regulaminem oceniane były : opanowanie pamięciowe, wymowa i intonacja, a także ogólne wrażenie artystyczne. W tegorocznej edycji zwracała uwagę różnorodność utworów, a także w wielu przypadkach dobre przygotowanie muzyczne. Ze względu na wysoki poziom konkursu jury postanowiło nagrodzić 17 uczestników w obydwu kategoriach . Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
I miejsce – Oliwia Miś –Leiserieselt der Schnee- Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Lisiej Górze
II miejsce – Emilia Zima – Maria ahntestdu? -Szkoła Podstawowa w Lubczy
III miejsce – Julia Broniek – Maria durcheinenDornwaldging- Niepubliczna Szkoła Podstawowa
w Pławnej
wyróżnienie – Zuzanna Cudek -Baldbald, bald- Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Marciszewskim
wyróżnienie – Katarzyna Sanek–Weiβe Weihnachtunddu – Szkoła Podstawowa im W.Witosa
w Gromniku
wyróżnienie – Martyna Podosek – Wśród nocnej ciszy ( po niemiecku) – Szkoła Podstawowaim Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy
wyróżnienie – Julia Kotowicz– Wer anWeihnachtenglaubt -Niepubliczna Szkoła Podstawowa
w Pławnej
wyróżnienie – Oliwia Dochnal – Stille Nacht, heilige Nacht -Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi
Królowej Polski w Lisiej Górze
wyróżnienie – Martyna Pawlik – DulieberWeihnachtsmann – Szkoła Podstawowa im W. Witosa
w Gromniku

KATEGORIA GIMNAZJUM
I miejsce – Aleksandra Radwańska – Weiβer Winterwald – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnowie
II miejsce – Alicja Rusin- Der kleineTrommler-Szkoła Podstawowa im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Siedliskach
III miejsce – Bożena Górska –Am WeihnachtsbaumdieLichterbrennen–Szkoła Podstawowa
w Karwodrzy
wyróżnienie – Julia Grzenia – Es wirdschongleichdunkel -Szkoła Podstawowa im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Siedliskach
wyróżnienie -Łukasz Gwóźdź –Wer anWeihnachtenglaubt – Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej
wyróżnienie – Ewelina Serwin – KommetihrHirten -Szkoła Podstawowa im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Siedliskach
wyróżnienie – Monika Wójcik – Am WeihnachtsbaumdieLichterbrennen – Gimnazjum Publiczne w Gromniku
wyróżnienie – Mateusz Bąk – Leiserieselt der Schnee–Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach
Głównym sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Tarnowie, dyplomy ufundował GOK
w Gromniku, a fundatorem poczęstunku był sklepik szkolny przy ZS w Gromniku.
Przez cały konkurs towarzyszyła nam kamera internetowej telewizji Kronika Pogórza.
Laureaci otrzymali puzzle, gry planszowe, albumy krajoznawcze, encyklopedie , słowniki niemiecko- polskie i słodycze. Nie tylko nagrodzeni, lecz każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa.

W komisji konkursowej pracowały:
Przewodnicząca –mgr Agnieszka Juśko – nauczycielka j. niemieckiego w XVI LO im. Armii Krajowej i III LO w Tarnowie, wiceprezes Oddziału Tarnów PSNJN, a także opiekun Małego Centrum Bibliotecznego Instytutu Goethego w Tarnowie,
Członkowie:mgr Magdalena Łuszcz – nauczycielka j. angielskiego w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Gromniku,
mgr Agata Bąk – nauczycielka j. niemieckiego SzkolePodstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach.

Konkurs zaszczycili swoją obecnością: Magdalena Pichner – Kierownik Administracji Szkół i Przedszkoli Samorządowych Gminy Gromnik , Robert Kajmowicz –Przewodniczący Komisji Oświaty Gminy Gromnik
oraz Ewa Białkowska i Tomasz Baran – dyrekcjaSzkoły Podstawowej im. W. Witosa w Gromniku. Goście wręczali nagrody, a także pogratulowali i podziękowali uczestnikom, nauczycielom, rodzicom i organizatorom. Złożyli również życzenia świąteczne i noworoczne.
Impreza zakończyła się koncertem laureatów oraz zaproszeniem do udziału w następnej edycji konkursu.

Koordynator- mgr Aneta Styrkowiec

IV EDYCJA 2017/2018 „TURBOLANDESKUNDE – DEUTSCHLAND” – wyniki etapu szkolnego


„TURBOLANDESKUNDE – DEUTSCHLAND”

IV EDYCJA 2017/2018

Dnia 7 grudnia 2017 roku odbył się etap szkolny IV edycji ogólnopolskiego konkursu
„TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU
JĘZYKOWEGO” – Niemcy.
Do etapu regionalnego zakwalifikowano drużyny z następujących szkół:

II Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie:
1. Piotr Mondroch
2. Julia Sroko
3. Szymon Ryżkowski

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie
W Olsztynie:
1. Jakub Szwed
2. Łukasz Bondaruk
3. Weronika Ciągło

XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georgia Dietrichów w Olsztynie:
1. Julia Ciemięga
2. Julia Szymala
3. Paulina Małek

Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Marion Dӧnhoff STO w Mikołajkach:
1. Kim Gusko
2. Julia Jabczyńska
3. Konrad Serowik

Zespól Szkół w Biskupcu:
1. Aleksandra Ziejewska
2. Marcel Zientara
3. Oskar Wijatkowski

LO im. G. Narutowicza nr 6 w Olsztynie:
1. Wiktoria Dymek
2. Arletta Krzysztof
3. Wiktoria Fidurska

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie:
1. Damian Królicki
2. Adam Makowski
3. Gabriela Stasiełuk

Zespół Szkół w Lubawie:
1. Łukasz Łomżyński
2. Hanna Rafińska
3. Sebastian Szewczyk

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie:
1. Michał Rydzewski
2. Dominik Brach
3. Damian Olewnik

Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławieckim:
1. Andrzej Gałuszka
2. Marta Koziej
3. Dmytro Slivinskyi

I Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu:
1. Nikola Ruszyk
2. Agata Ordowska
3. Wiktoria Dziekańska

Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie:
1. Maciej Andrulonis
2. Jakub Rożnowski
3. Adam Szumada

Zespół Szkół nr2 i II Liceum Ogólnokształcące w Działdowie:
1. Paweł Ślusarski
2. Zofia Przasnysza
3. Klaudia Modzelewska

Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Ostródzie:
1. Zosia Zielonka
2. Jagoda Rynkiewicz
3. Daria Bronakowska

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie:
1. Krzysztof Kowalczyk
2. Wiktor Jaworski
3. Klaudiusz Muszyński

I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:
1. Wojciech Białek
2. Filip Kołakowski
3. Kamil Głowienke

Oddział Tarnów zaprasza na VI Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek Niemieckojęzycznych


Zespół Szkół w Gromniku, Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział Tarnów serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych z klas IV, V, VI i VII oraz gimnazjów do wzięcia udziału w VI Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek  Niemieckojęzycznych,  który odbędzie się 19. 12. 2017r. (wtorek) o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku, ul. Jana Pawła II 11.

Konkurs ten jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu tarnowskiego. Naszym celem jest motywowanie uczniów tych szkół do uczenia się języka niemieckiego oraz mobilizowanie ich do samodzielnej pracy.

 Z ramienia Zespołu Szkół w Gromniku przedsięwzięcie będzie koordynować Aneta Styrkowiec, nauczyciel  języka niemieckiego w tejże szkole. 

Szczegółowe informacje o konkursie zawarte są w regulaminie, który jest dostępny na stronie internetowej Zespołu Szkół w Gromniku:www.zs.gromnik.pl

Zapraszamy!!!

HARMONOGRAM VI POWIATOWEGO KONKURSU KOLĘD

karta zgłoszenia wzór

Oświadczenie rodziców

regulamin