IV EDYCJA TURBOLANDESKUNDE 2017/2018
Dnia 7 grudnia 2017 roku odbył się w całej Polsce etap szkolny IV edycji konkursu
„TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO” – Niemcy.
Do etapu regionalnego z naszego Oddziału zakwalifikowały się drużyny z następujących szkół w składzie:
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile:
Maria Pietrzak
Wiktoria Dziamska
Sara Szczukocka
Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile:
Mikołaj Lewicki
Mikołaj Truszkowski
Remigiusz Pańczyniak
Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile:
Dominik Zielmachowicz
Julia Płocieniczak
Weronika Wróbel
Zespół Szkół nr 19 w Bydgoszczy:
Aleksandra Cichocka
Dominika Mikoś
Michał Pacyniak
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile:
Sandra Knioła
Wiktoria Janiczak
Oskar Chmielewski
Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile:
Aleksandra Słaboszewska
Klaudia Obarska
Michał Łuba
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile:
Sylwia Skrzypek
Dawid Behrendt
Mateusz Rosołowski
Wyniki etapu regionalnego I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?”
Lp. | Nazwisko ucznia | Imię ucznia | Liczba punktów | % punktów | Szkoła | Nauczyciel przygotowujący ucznia |
1. | SKIBA | SABINA | 65 | 93 | Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Gimnazjalnymi im. prof. Szafera w Brzozowie | Monika Pietryka |
2. | TRELA | KONRAD | 65 | 93 | Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie | Małgorzata Domka -Sołek |
3. | SZCZUR | PAWEŁ | 64 | 91 | Szkoła Podstawowa Nr 11 w Rzeszowie | Lidia Kmak |
W etapie ogólnopolskim weźmie udział ok. 100 osób. Lista uczestników zostanie opublikowana przez Komitet Główny na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego
w Warszawie.
Call for Papers „Interplay: A Journal of Languages, Linguistics and Literature”
Stipendien Erasmus+ 2018 und Fortbildungen am IIK fuer Deutschlehrerinnen und -lehrer
IV EDYCJA 2017/2018 „TURBOLANDESKUNDE – DEUTSCHLAND” – wyniki etapu szkolnego
„TURBOLANDESKUNDE – DEUTSCHLAND”
IV EDYCJA 2017/2018
Dnia 7 grudnia 2017 roku odbył się etap szkolny IV edycji ogólnopolskiego konkursu
„TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU
JĘZYKOWEGO” – Niemcy.
Do etapu regionalnego zakwalifikowano drużyny z następujących szkół:
II Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie:
1. Piotr Mondroch
2. Julia Sroko
3. Szymon Ryżkowski
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie
W Olsztynie:
1. Jakub Szwed
2. Łukasz Bondaruk
3. Weronika Ciągło
XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georgia Dietrichów w Olsztynie:
1. Julia Ciemięga
2. Julia Szymala
3. Paulina Małek
Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Marion Dӧnhoff STO w Mikołajkach:
1. Kim Gusko
2. Julia Jabczyńska
3. Konrad Serowik
Zespól Szkół w Biskupcu:
1. Aleksandra Ziejewska
2. Marcel Zientara
3. Oskar Wijatkowski
LO im. G. Narutowicza nr 6 w Olsztynie:
1. Wiktoria Dymek
2. Arletta Krzysztof
3. Wiktoria Fidurska
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie:
1. Damian Królicki
2. Adam Makowski
3. Gabriela Stasiełuk
Zespół Szkół w Lubawie:
1. Łukasz Łomżyński
2. Hanna Rafińska
3. Sebastian Szewczyk
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie:
1. Michał Rydzewski
2. Dominik Brach
3. Damian Olewnik
Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławieckim:
1. Andrzej Gałuszka
2. Marta Koziej
3. Dmytro Slivinskyi
I Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu:
1. Nikola Ruszyk
2. Agata Ordowska
3. Wiktoria Dziekańska
Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie:
1. Maciej Andrulonis
2. Jakub Rożnowski
3. Adam Szumada
Zespół Szkół nr2 i II Liceum Ogólnokształcące w Działdowie:
1. Paweł Ślusarski
2. Zofia Przasnysza
3. Klaudia Modzelewska
Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Ostródzie:
1. Zosia Zielonka
2. Jagoda Rynkiewicz
3. Daria Bronakowska
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie:
1. Krzysztof Kowalczyk
2. Wiktor Jaworski
3. Klaudiusz Muszyński
I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:
1. Wojciech Białek
2. Filip Kołakowski
3. Kamil Głowienke
III edycja Konkursu Pięknego Czytania dla szkół ponadpodstawowych „Lesen gehen…” w Poznaniu
III EDYCJA KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA „Lesen gehen…”
DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
POZNAŃ, 18 listopada 2017 r.
18 listopada 2017 r. w Poznaniu odbył się etap wojewódzki III edycji Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla szkół ponadpodstawowych. Organizatorami konkursu byli: Poznański Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz w Biblioteka Filologiczna NOVUM Wydziału Neofilologii i Wydziału Anglistyki UAM.
Wsparcia w organizacji udzielił również Goethe-Institut w Warszawie.
Konkurs koordynowała pani Agata Frankowska we współpracy z panią Wiesławą Metello-Kasprzyk.
Konkurs adresowany był do uczniów z całej Wielkopolski oraz powiatu wałeckiego. Zadaniem uczestnika była prezentacja dwóch wybranych wierszy z listy utworów, która została opracowana przez organizatorów konkursu. Oceniane były cztery równorzędne kryteria: płynność, wymowa, intonacja oraz interpretacja wiersza. Uczestnik mógł otrzymać za występ maksymalnie 20 punktów.
W święcie poezji uczestniczyło 42 uczniów razem z nauczycielami ze szkół wielkopolskich oraz wałeckich.
Laureatami III edycji Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…”
dla szkół ponadpodstawowych zostali:
I miejsce – Victoria Pusch – Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
w Poznaniu (Schiller Friedrich: „Odysseus” oraz Hagelstange Rudolf: „Nächtliche Fahrt”), opiekun: pani Sławomira Marczyńska,
II miejsce – Wiktoria Marciniak – Zespół Szkół w Opalenicy (Kästner Erich: „Das Eisenbahngleichnis” oraz Kraus Karl „Traum vom Fliegen”), opiekun: pani Natalia Walaszczyk,
III miejsce – Zuzanna Chmiel – V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej
w Poznaniu (Mey Reinhard: „Ikarus” oraz Kunert Günter: „Ikarus”), opiekun: pani Małgorzata Ulanicka.
Za ciekawą interpretację prezentowanych utworów wyróżnienie otrzymali:
Zofia Jamróz – Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu (Goes Albrecht: „Erste Schritte” oraz Kästner Erich: „Das Eisenbahngleichnis”), opiekun: Izabela Witlewska-Janiak,
Dawid Niedźwiecki – Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (Becker Jürgen: „Reiseland” oraz Mey Reinhard: „Ikarus”), opiekun: pani Renata Mikołajczak,
Hubert Ławniczak – Zespół Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu (Wader Hannes: „Heute hier, morgen dort“ oraz Kraus Karl: „Traum vom Fliegen”), opiekun: pani Weronika Swornowska,
Emily Pusch – Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu (Bachmann Ingeborg „Die Welt ist weit” oraz Goes Albrecht „Erste Schritte”), opiekun: pani Sławomira Marczyńska,
Konrad Rocławski – I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
w Wągrowcu (Rosenlöcher Thomas „Der Engel mit der Eisenbahnermütze“ oraz Volkslied: „Ich fahr danin”), opiekun: pani Monika Jankowska.
W skład jury wchodzili: przewodnicząca jury – pani Małgorzata Fojecka (nauczyciel języka niemieckiego, członek zarządu Poznańskiego Oddziału PSNJN, ekspert projektu DELFORT Goethe-Institut), pani Andrea Goldmann (doradca językowy Centrali Szkolnictwa Zagranicznego RFN, nauczyciel w klasach DSD, rodzimy użytkownik języka niemieckiego), pani Karolina Mocek oraz pan Łukasz Piątkowski (doktoranci w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu)
Gorące podziękowania składamy instytucjom i firmom, które wsparły III edycję Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla szkół ponadpodstawowych.
Laureatom serdecznie gratulujemy zaszczytnych miejsc!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za pełne emocji i zaangażowania prezentacje wierszy!
Aktuelle Informationen der Deutschen Auslandsgesellschaft
Frohe Weihnachten!!!
Fröhliche und besinnliche Weihnachten. Mögen Ihre Wünsche in Erfüllung gehen. Von ganzem Herzen Liebe, Glück und Gesundheit für ein tolles neues Jahr,
wünscht
der Hauptvorstand
Frohe Weihnachten!
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia,
odpoczynku od codziennego zabiegania, pogody ducha, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym,
spełnienia wszystkich marzeń oraz wszelkiej pomyślności w 2018 roku
życzy Zarząd PSNJN/Oddział Przemyśl.
Konkurs kuratoryjny 2017/2018
Szanowni Państwo,
poniżej znajdują się linki do opublikowanych plików (listy uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego, informacja o miejscu i czasie przeprowadzania etapu wojewódzkiego) w celu zamieszczenia ich na stronach internetowych realizatorów konkursów oraz Platformie (§ 4 ust. 2 regulaminu konkursów):
Życzymy Państwu i bliskim Zdrowych i Wesołych Świat Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.
Z poważaniem,
Zarząd