22 listopada 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile odbyły się w ramach XXXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego warsztaty dla nauczycieli języków obcych i języka polskiego pt. „Niektórzy tęsknią do poezji”.
Celem warsztatów była refleksja nad znaczeniem treści i formy w nauczaniu języków oraz zapoznanie z przykładami dydaktyzacji wierszy i piosenek w kontekście historycznym i kulturowym, których motywem przewodnim była idea oraz różne oblicza przeżywania człowieczeństwa. Nauczyciele dyskutowali w grupach na temat doboru tekstów i zadań do treści programowych, wieku uczniów oraz form nauczania. Wspólnie wypracowano i zaprezentowano propozycje zadań do wybranych wierszy.
Forma poetycka może być nie tylko narzędziem rozwijania własnych poszukiwań językowych, ale również inspiracją do pracy metodą projektu, a tym samym rozwijania autonomii w procesie nauczania- uczenia się. Jako przykład luźnego „podejścia’ do przekładu na język polski wiersza Ernsta Jandla „ottos mops” są powstałe podczas warsztatów wersy:
Buruś brum
Buruś bum
Buruś fik
Buruś znikł
Buruś łaps,
Buruś caps
Buruś kość
i ma dość
bułkę zjadł
Buruś padł .. L
Warsztaty prowadziły: Maria Kopeć – inicjatorka warsztatów, edukator DaF, PSNJN o/Poznań oraz Beata Bednarowska – edukator DELFORT, PSNJN o/Piła